İnzar / Çeviri MakalelerBirleşik Arap Emirlikleri Darbe Müteşebbisi Türklere Para Akıttı

3 sene ago7512 min

Türkiye’nin istihbarat servislerinden birine yakın olan kaynaklardan biri, Middle East Eye’a Birleşik Arap Emirlikleri yönetiminin darbe teşebbüsünün başında olan ve ABD’de yaşayan şahıs ile sürgündeki Fetih lideri Muhammed Dahlan aracılığıyla başarısız olan darbe teşebbüsünden önce darbecilerle işbirliği yaptığını söyledi.

Türkiye’nin istihbarat servislerinden birine yakın olan kaynaklardan biri, Middle East Eye’a Birleşik Arap Emirlikleri yönetiminin darbe teşebbüsünün başında olan ve ABD’de yaşayan şahıs ile sürgündeki Fetih lideri Muhammed Dahlan aracılığıyla başarısız olan darbe teşebbüsünden önce darbecilerle işbirliği yaptığını söyledi.

Dahlan’ın darbe teşebbüsünden haftalar önce Türkiye’deki darbe müteşebbislerine para transferi yaptığı ve ABD’de yaşayan Filistinli bir işadamı aracılığıyla darbenin başındaki kişi olan Fethullah Gülen ile iletişime geçtiği ileri sürülüyor.

Dahlan’a yakın olan bu işadamının kimliği Türk istihbarat servisince biliniyor.

Pan-Arap özelliğiyle bilinen Dubai’de yerleşik Sky News Arabic ve Al Arabiya, 15 Temmuz gecesi boyunca Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisine karşı yapılan darbenin başarılı olduğu yönünde yayın yaptılar.

Emirlik nüfuzundaki medya kuruluşları o gece Erdoğan’ın ülkeden kaçtığını bile haber yaptılar. Ama basın kuruluşlarının darbeye karıştığına yönelik henüz herhangi bir hatırlatma yapılmıyor.

Darbeyi kınamak ve Türkiye’nin meşru cumhurbaşkanı olan Erdoğan’a destek olduklarını ilan etmek-Suudi Arabistan’ın kınamasından bir saat sonra-Birleşik Arap Emirliklerinin tam on altı saatini aldı.

MEA’ya konuşan kaynaklar, BAE’nin işte o saatlerde Dahlan’ı kendilerinden uzaklaştırmak için operasyon yaptıklarını söylüyorlar.

BAE, sosyal medyada yaydıkları mesajlarla “Dahlan’a kızgın olduklarını” gösteriyorlardı. Kısa süre sonra da BAE’den ayrılmak zorunda bırakıldı ve şu anda Mısır’da olduğu anlaşılıyor.

Dahlan, Gazze’den ve Batı Şeria’dan kovulan Filistinli siyasi parti El Fetih’in eski liderlerinden biri ve Ebu Dabi veliaht prensi Muhammed bin Zayed el Nahyan ile yakın ilişkileri olduğu düşünülüyor.

Orta Doğu’nun çeşitli ülkelerinde yapılan ve BAE tarafından yürütülen birçok operasyonda aracı kişi olduğu düşünülüyor. 

MEE, Mayıs ayında yaptığı haberde BAE, Ürdün ve Mısır’ın Dahlan’ı Fetih’in mevcut lideri ve Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın halefi olarak düşündüklerini yazdı.

Dahlan aynı zamanda Libya’da devam eden iç savaşta ateşe kömür atan kişilerle bağlantılı olmakla da suçlanıyor. O zamanlar Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah el Sisi’nin büro müdürü olan Abbas Kamil’in yayınlanan gizli bir ses kaydında Kamil, Dahlan’ın özel bir jet ile ve yanında bulunan üç kişi ile birlikte Libya’yı ziyaret edeceğini dile getiriyor.

Kamil, askeri bir yetkilinin Dahlan’ın gizlice Libya’ya gidişine izin verdiğini söylüyor. Aynı şekilde Dahlan’ın Mısır yetkilileri için sorun oluşturmaya başladığını çünkü Birleşik Arap Emirliklerinden aldığı emirler üzerine hareket ettiğini ve onlar tarafından tüm hareketlerinin izlendiğini de belirtiyor.

BAE darbe teşebbüsünün başarısız olmasından sonra Ankara ile arayı yapmaya çalıştı. Darbe teşebbüsü ile alakaları olduğu şüphesiyle iki Türk generalini Dubai uluslararası havaalanında gözaltına aldı.

Afganistan’ın başkenti Kabil’de Türk gücünün başında bulunan tümgeneral Mehmet Cahit Bakır ve Eğitim Yardım ve Danışma komutanı Tuğgeneral Şener Topuç Ankara’ya teslim edildiler.

BAE, Erdoğan’ın başlattığı bağırsakları temizleme operasyonunun ters tepme ihtimalinden daha fazla korkuyor.

MEE’a konuşan bir kaynak şunları söylüyor: “Şu an Erdoğan’ın tam anlamıyla muktedir olduğunu hissediyorlar. Kişisel olarak ondan haz etmiyorlar ve onun kendilerinden intikam alacağını düşünüyorlar. Temizliği bitirir bitirmez Erdoğan’ın ülke dışında darbe teşebbüsüne destek verenlere yöneleceğini düşünüyorlar.”

Darbe teşebbüsünden dolayı toplamda 126 general tutuklandı. Bu da Türk ordusunun üçte biri anlamına geliyor.

Dahlan’ın darbe teşebbüsünden önce ABD’de bulunan Filistinli bir işadamıyla yaptığı görüşmelerin ortaya çıkması Türkiye’nin Gülen’in sınır dışı edilmesiyle ilgili konuda Washington üzerindeki baskıyı arttıracaktır.

Türkiye’nin Dışişleri ve Adalet Bakanları şahsen ABD’ye giderek Gülen’in sınır dışı edilmesi talebini iletecekler ama bunun için savcılığa gittiklerinde ilk intiba olarak suç isnadı ve ABD yasalarına göre benzer isnatlar için kanıtlar sunmaları gerekecektir.

İsnat edilen suçlamalar engelle karşılaşırsa Gülen yine isnadın siyasi olduğunu ve Türkiye’de adil bir yargılama yapılacağının garanti edilmesini talep edecektir. Darbeden sonra yaklaşık olarak 2700 hâkim ve savcı görevden uzaklaştırıldı.

David Hearst

Süleyman Kaylı tarafından İnzar Dergisi için tercüme edildi.
 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

İlgili Yazılar

{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ author }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ author }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ author }}