EditörEditör – 03 Mart 2019

6 ay ago14194 min

Rahman ve Rahim olan adıyla!

Rahmeti gazabını geçen Rabbimize hamd ederiz. Kendisine iman edip emir ve nehiylerine riayet eden kullarına karşı merhametli asi kullarına karşı ise adil olan Allah’a hamd ederiz. O ki bize merhametli bizim de birbirimize merhametli olmamızı öğütlemiş.

Alemler için rahmetinin nişanesi olarak gönderilmiş O Resule salat ve selam ederiz. Bu rahmet deryasından bolca nasibini almış olan Ashabına da Ehl-i Beytine de selam olsun.

varsa eğer insanın ruhuna derç edilmiş canavarın ipinin en fazla salıverilip gevşetildiği andır savaş meydanları… Merhamet alıp başını çok uzak diyarlara göç eder. savaş meydanının tek söz sahibi öfkedir, kindir, gazaptır.

böyle bir meydana inmek zorunda kalan Müslüman savaşın bu acımasız fırtınasına teslim olur, yoksa şartlar ne olursa olsun, yer ile gök kendisinin aleyhinde birleşseler bile o ilkelerine sıkı sıkıya bağlı kalmaya mı çalışır.

İnsan kompleks bir mahluktur. Melekuti yönü olduğu gibi, şeytani yönü de var… Hayvani dürtülere sahip olduğu halde en büyük mahluk “akıl” sahibidir de aynı zamanda… Bundan dolayı İslam hükümleri ile; evet insanın her yönünü göz önünde bulundurur ama hiçbir zaman bir an için bile olsa insanın hayvanlaşmasına müsaade etmez. Akıl melekesi devre dışı bırakıp insanı hayvanlaştıran sarhoş edici her şeyin haram kılınmasının bir hikmeti de budur.

Bu ilkeye binaen savaş meydanı bile olsa İslam müntesiplerinin kendilerini kaptırıp ilkelerini bir kenara bırakmalarına cevaz vermez. Bu külli kaideyi Bakara 190’ıncı ayette şöyle ifade ediyor; “Sizinle savaşanlarla siz de Allah yolunda savaşın, fakat aşırılığa sapmayın; Allah aşırılığa sapanları sevmez.”

Hocamız Dr. Abdulkadir Turan bu hükmün tarihteki uygulanışını örnekleriyle bizlere sunmuştur.

Mehmet Şenlik hocamız da Müslümanların birbirlerine merhametli ve tahammülü olması gerektiğini kitap ve sünnet ışığında bizlere izah etmiş.

siracettin Aslan hocamız da İdeal bir devletin fıtratla nasıl uyumlu olması gerektiğini dolayısıyla vatandaşlarına karşı merhamet kanatlarını germesi gerektiğini keendi yorumuyla bizlere sunmuş.

bunun gibi daha bir çok konuyu bu ayki derginiz İnzar’da bulacaksınız.

Sizleeri derginizlee başbaşa bırakırken istifade etmenizi diliyoruz.

selametle…

İnzar Dergisi

Bir yorum

 • Kya

  25 Haziran 2019 at 19:49

  Hi, very nice website, cheers!
  ——————————————————
  Need cheap and reliable hosting? Our shared plans start at $10 for an year and VPS plans for $6/Mo.
  ——————————————————
  Check here: https://www.good-webhosting.com/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

İlgili Yazılar

Editör Yazısı Ocak 2018

Editör Yazısı Ocak 2018

2 sene ago
9 min 138
Editör – Aralık 2017

Editör – Aralık 2017

2 sene ago
7 min 113