EditörEditör – Ekim 2014

5 sene ago1129 min

Bu ay herhangi bir konuyu dosya konusu olarak ele almadık. Bunun yerine ay içerisinde meydana gelen ve bizim için önemli olduğuna inandığımız bazı olay ve şahsiyetleri ayrı konular şeklinde işlemek suretiyle istifadenize sunmaya çalıştık.

Allah’a hamd ediyoruz.

Resul (a.s)’e salat ve selam ediyoruz. Aynı şekilde Resul(a.s)’ün Âl ve Ashabına ve kıyamete kadar Resul(a.s)’ün izinde gidecek bütün müminlere de selam olsun.

Ramazan’ın atmosferinin izlerini hala üzerimizde taşıdığımız bugünlerde yeni bir ilahi iklime dâhil oluyoruz. Hacc ve Kurban iklimi… Şiarları bu dinin atası olan İbrahim (a.s) ve ailesi tarafından Allah (cc)’ın emri ile ortaya konan Hacc ve Kurban ibadetini ve aynı şekilde şirk ve küfür düzeninin yeryüzünü kapladığı bir zamanda Allah (cc) tarafından bu düzenle mücadele ile görevlendirilen Hz. İbrahim (a.s)’i ve mücadelesini iyi öğrenmek her davetçi için hatta her mümin için olmazsa olmaz zaruretlerdendir.

Resul (a.s) ve Resul(a.s)’e tabi olanların İbrahim’e tebeiyetle şerefyab olmaları İbrahim (a.s)’in tevhid mücadelesindeki yerini anlatmak için kâfidir.

Allahu Teâlâ’dan bize Onu hakkıyla anlamayı nasip etmesini diliyoruz.

Bu ay herhangi bir konuyu dosya konusu olarak ele almadık. Bunun yerine ay içerisinde meydana gelen ve bizim için önemli olduğuna inandığımız bazı olay ve şahsiyetleri ayrı konular şeklinde işlemek suretiyle istifadenize sunmaya çalıştık.

Bu bağlamda Abdulkadir Turan hocamız, batı toplumunda yetişen gerçek bir Müslüman lider olan Aliya İzzetbegoviç’i işledi. Bir ihya önderi olarak ele aldığı Aliya’nın hayatındaki kilit dönemleri ve bu dönemlerde Aliya İzzetbegoviç’in aldığı Müslümanca tavrı işledi. İslam adına ortaya çıkıp hem İslam’a ve hem de Müslümanlara büyük zararlar veren fikir ve akımların revaç bulduğu bu dönemde hem Aliya İzzetbegoviç ve hem de diğer ihya önderlerinin yolumuzu aydınlatmadaki rollerine ışık tutan bir yazı olmuş.

Mehmet Beşir Varol hocamızın ise yeni formattaki yazısının üçüncü makalesini paylaşıyoruz sizlerle… İslam akaidini vaaz formatında vermeye devam ettiği son yazısından da diğer yazılarında olduğu gibi beğeniyle okuyacağınıza inanıyoruz.

Mehmet Şenlik hocamız ise Hacc ve Kurban’ın hüküm ve hikmetlerini ele alan bir yazı hazırlamış. Hem ilmi ve hem de etkileyici bir makale bulacağınızı belirtmek isteriz.

Faruk Hamza hocamız da Yasin Suresinde kıssası geçen Habibü’n-Neccar’ın davet işindeki gayretkeşliğini, halkının hem dünyada iken ve hem halkı tarafından linç edilmesinden sonra ahirette iken iyiliğini istemesini, bunun bir peygamber ahlakı olarak bütün davetçilerde bulunması zorunlu bir ahlak olduğunu Yasin Suresinin ayetlerinin tefsiri ışığında ele almış.

Muhammed Şakir hocamız ise zindanda bayramı karşılayan Yusufilerin duygularını, dışarıdaki dava arkadaşlarından Yusufilerin beklentilerini duygu yüklü bir makale ile ele almış. Zindandaki manevi atmosferi ve davadaki kararlılığı iliklerinize kadara hissedeceğinize inanıyoruz, makaleyi okuduktan sonra…

Başyazımıza gelecek olursak…

Malumunuz okullar başladı. Ve okul ortamının bir Müslüman için tehlikesinden bihaber olan bir Müslüman’ın olduğunu sanmıyoruz.

Başyazımız okuldaki tehlikelere dikkat çektikten sonra pratikte yaşanmış tecrübeler ışığında bu tehlikelerden nasıl korunacağımızı, çocuklarımızı nasıl korumamız ve uyarmamız gerektiğini sade bir anlatımla ele almış.

Başyazımızın öğüt ve direktiflerinin uygulanması için okunduğu gerçeğinin farkında olduklarını bütün okurlarımız açısından kabul ediyoruz.

Sizi derginizle baş başa bırakırken Kurban bayramınızı tebrik ediyoruz. Hacılarımızın haclarının mebrur olmasını, kurbanlarınızın makbul olmasını niyaz ediyoruz.

Allah’a emanet olunuz.

Editör / İnzar Dergisi – Ekim 2014 (121. Sayı)
 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

İlgili Yazılar