EditörEditör – Haziran 2017

2 sene ago779 min

Başyazımızda, “Dava Eri En İyi Olmaya Layıktır” başlığıyla “Yüklendiğimiz dava ulvi bir davadır. Kıyamete kadar gelecek bütün insanların kurtuluş ve huzur reçetesi bu davadadır. Bunun her insana ulaşması için tüm imkânların seferber edilmesi gerekir. Ancak bunu ulaştırmak için donanımlı ve birikimli davetçilere ve kardeşlere ihtiyaç vardır.

Bismihi Teâla…
 
El-Melik, El-Hakem, El-Musavvir, El-Vâlî ve Er-Rakib olan Allah`a (CC) hamd ederiz. Dünya ve Ahiret saadetine erişmenin kılavuzu olan Hz. Muhammed`e salat ve selam olsun. Ferdi ve sosyal hayatlarında Resulullah aleyhissalat vesselamın sünnet-i seniyesini takip edenlere selam olsun. Allah`ın (CC) selamı, rahmeti ve bereketi siz değerli kardeşlerimizin üzerine olsun. 
    
Pek değerli İNZAR okuyucuları yine dopdolu ve iştiyak ile okuyacağınız Haziran sayımızla sizlerle buluşmuş bulunmaktayız. Başyazımızda, “Dava Eri En İyi Olmaya Layıktır” başlığıyla “Yüklendiğimiz dava ulvi bir davadır. Kıyamete kadar gelecek bütün insanların kurtuluş ve huzur reçetesi bu davadadır. Bunun her insana ulaşması için tüm imkânların seferber edilmesi gerekir. Ancak bunu ulaştırmak için donanımlı ve birikimli davetçilere ve kardeşlere ihtiyaç vardır.
 
İster mühendis, doktor veya öğretmen; ister işçi, çiftçi veya zanaatkâr olsun hangi mekânda ve makamda olursa olsun Müslümanlar aynı zamanda davetçi olduklarını unutmamalıdırlar. Sözleriyle, fiilleriyle ve yaşantılarıyla İslam`ı anlatmalı, insanlara İslam ahlakını kendi amelleriyle göstermelidirler. 
 
Rabbimiz bizi bu davaya hizmetkâr kılarak bizim aziz olmamızı, galip gelmemizi ve üstün olmamızı istiyor. Bizler de dünyada ve ahirette aziz olmak için elimizden gelen bütün çabayı göstermeliyiz.” Denilerek davetçilere tavsiyelerde bulunuluyor.
     
Şüphesiz İslam dini; vahyin kontrolü ve risalet ekseninde Resulullah aleyhissalatu vesselamın örnekliğiyle, insanların maddi-manevi, ferdi ve sosyal açıdan yönetilmelerinin en güzide ve mümtaz pratiğini sergilemiştir. Ortaya koyduğu yönetim kaideleriyle, insanlığı dünya ve ahiret huzuru arayışında başka bir şeye muhtaç bırakmamıştır. Bu ‘Ayın Konusu` olarak İslam ve Siyaset hususunu ele aldık. Hocalarımız; Mehmet GÖKTAŞ, Mehmet Beşir VAROL, Mehmet ŞENLİK, Abdulkadir TURAN ve Mehmet Selim SABAZ ele aldıkları yazılarında ayın konusu hakkında paylaşımda bulundular.
     
Susa Camisi Katliamı`nın yıldönümü vesilesi ile Mehmet BARAN Hoca olay ile ilgili bir yazı ele aldı. Hasan SABAZ Hocamız da ‘Susa`yı konu alan bir şiirini bizimle paylaştı. Şeyh Said ve 46 arkadaşının şehid edilişlerinin yıldönümü nedeniyle Sadullah AYDIN Hoca bir yazı yazdılar. Hâkezâ Aytaç BARAN Hoca`nın Diyarbakır`da şehid edilmesinin yıldönümü nedeniyle, “Baran`dan Sonra” belgeselinin yönetmenlerinden Murat KILIÇ ile yaptığımız röportajı derginizde bulacaksınız. Rabbim kendi uğrunda şehid olmuş tüm İslam şehidlerine mağfiret nasib etsin. Yusuf AKYÜZ Hoca “Bakış ve Anlayış” başlığı altında “Bir elmasa, altın veya yakuta sıradan bir bakışla ne anlaşılır; yakutla âdi bir taş nasıl birbirinden ayırılır… Bakış, anlayışa tâbidir… Kaziyesinden hareketle, her bakanın aynı manayı göremeyeceğini; vasıf ve anlayış sâhibi olmadan, sıradan sathî ve zâhirî bir bakışla bir şeyin esrârına, hikmet ve gâyesine, mana ve mahiyetine vakıf olunamayacağını; evvela sıhhatli bir anlayış kazanmak gerektiğini ifâde edebiliriz. Böyle sıhhatli bir vasıf ve kâmil bir anlayış olmadan, madde ve manada esaslı bir buluş ve inkişâfattan bahsedilemez… Aksi halde her buluş zannedilen nesne, karanlığı ve karamsarlığı artıran yeni bir hezeyan dalgasından öteye gitmez…” diyerek ruh ve mana dünyamızda güzel ufuklar açıyor. Sözümüzü burada kesip, Siz değerli okurlarımızı derginiz ile baş başa bırakıyor, gelecek olan Ramazan Bayramı`nın Sizlere ve tüm İslam âlemine hayırlı olmasını diler, tebrik ederiz. Bir başka sayıda birlikte olmak temennisi ile Allah`a (CC) emanet olunuz…
 
Editör | İnzar Dergisi | Haziran 2017 | 153. Sayı
 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

İlgili Yazılar