EditörEditör – Şubat 2017

3 sene ago538 min

Değerli okuyucularımız, dergimiz İNZAR’ın Şubat sayısıyla tekrar sizlerle olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu sayımızda “Sıla-i Rahim” konusunu işledik. Rabbimiz müstefid kılsın.(İnşaallah)

Bismihi Teâla…

Er-Rakîb ve er-Rahîm isimlerinin sahibine, yakınlara yakın olmaya çaba sarf edenlere yakın olan Allah’a (CC) hamd ederiz. Sıla-i rahime verdiği ehemmiyetten dolayı, müşrik yakınlarının dahi Onun hatırına Onunla çile ve boykotlara göğüs gerdiği Muhammed Mustafa’ya salat ve selam olsun. Selam olsun iyilik sahibi mü’minlere ve siz değerli okuyucularımıza.

Değerli okuyucularımız, dergimiz İNZAR’ın Şubat sayısıyla tekrar sizlerle olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu sayımızda “Sıla-i Rahim” konusunu işledik. Rabbimiz müstefid kılsın.(İnşaallah)
   
Günümüzde bencilliğin ve bireyselliğin yaygın hale gelmesi nedeniyle Sıla-i Rahim eyleminin azaldığı ve neredeyse terk edilmeye doğru gidildiği gözlenmektedir. İstedik ki, Allah(CC) nezdinde çok kıymetli olan bu ameli tekrar hatırlayalım ve mü’min kulların dikkatlerine arz edelim. Çünkü bu amel bizleri Allah’a bağlayacak en güçlü bağlardan(farzlardan) bir bağ ve toplumu bir arada sağlam tutan çimentodur, dayanışmanın en mühim unsurudur. Toplumu sağlam kılan pek çok iyilik unsurunun bu amel içinde cem’ olduğunu müşahede etmekteyiz. Vefa, merhamet, şefkat, akrabaya iyilik, diğergâmlık gibi… Bu ameli terk edenlerin, “Ben kaç defa ona gittim. Ama o hiç gelmeyince, ben de artık gitmiyorum.” Dediklerine hepimiz şahit olmuşuzdur. Aziz mü’minler, şüphesiz bu çok yanlış bir davranıştır ve Allah (CC) katında da bizi mazur kılmaz. Birilerinin namazı veya başka bir farzı terk etmesi nasıl ki, bizim namazı veya diğer farzları terk etmemizin nedeni olarak görülemeyecekse bu da görülmemelidir. Rabbimiz bizi Sıla-i Rahim ile ihlasla meşgul olanlardan eylesin. Âmin!
    
Ayın konusu ile ilgili Mehmet Zeki Ergin Hoca’nın tefsir yazısını, Abdulkuddus Yalçın Hoca’nın hadis şerhini ve Abdulkadir Turan, Mehmet Göktaş ile Mehmet Selim Sabaz’ın yazılarını okuyacaksınız. Abdulhakim Sonkaya ile hikmet diyarında gezecek, Yusuf Akyüz ile irfani hazlar alacak ve Mehmed Said Çimen’in yazısı ile de asr-ı saadete uzanacaksınız.    
   
 Malumunuz Şubat ayı her yıl Türkiye Müslümanlarınca ŞEHİDLER ayı olarak kabul görmüş ve geleneksel hale gelmiştir. Bu vesile ile aziz İslam dini uğruna canını Allah’a sunmuş tüm şehidlerimizi hasret ve minnetle yâd ediyor, şehadetlerini tebrik ediyoruz.
    
Bu ay ki başyazımızda, yine ehemmiyet arz eden bir konuya değinilmiştir. Dikkatle okunmasını tavsiye ederiz. Mesela şu bölüm çok önemlidir: “Eleştiri ve tartışma kültürünün Müslümana yakışır şekilde olması sadece yüz yüze yapılan görüşmelerle sınırlı olmamalıdır. Günümüzde çok yaygın bir şekilde kullanılan ve adına sosyal medya denilen sanal âlemde de Müslümanın vakarına yakışır şekilde olmalıdır. “Karşı taraf nasılsa beni tanımıyor, bu nedenle söylediğim sözlerin ölçülü olmasına gerek yoktur” şeklindeki anlayıştan şiddetle kaçınmak gerekir.” Biz de bu tavsiyeyi tekrarlayarak Allah’ın(CC) üzerimizde gözetleyici olduğunu unutmamamız gerektiğini hatırlatıyoruz.
    
Bir sonraki sayıda tekrar buluşmak dileğiyle, sizleri derginizle baş başa bırakıyoruz.
    
Allah’a (CC) emanet olunuz.
    
Editör / İnzar Dergisi – Şubat 2017 (149. Sayı)
 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

İlgili Yazılar