Mehmet GöktaşHıristiyan dünyasına karşı bilgiyle donanmak

6 ay ago15708 min

Her ne kadar gazete yazılarıma ve tv konuşmalarıma tam olarak yansıtmasam da çoktandır Hıristiyan dünyası ve Hz. İsa Aleyhisselam üzerinde yoğunlaşmış durumdayım. Tatmin edici bir noktaya vardığımda inşallah genele yansıtacağım.

Çünkü, İslam dünyası olarak Hıristiyanlarla muhatap olduğumuz kadar başka hiçbir dinle ve hiçbir dünya ile böylesine muhatap değiliz. Kıyamete kadar daha da yoğunlaşmış bir şekilde devam edeceğini söylesek yanlış olmaz.

Ne zaman başladı muhataplığımız? Varaka b. Nevfel’le başladı.

İslam’ın, Müslümanların Hıristiyanlarla Rasûlullah’ın (s.a.v) şahsında Varaka bin Nevfel’le başlayan bu muhataplığını daha da öncelere, peygamberlik öncesine, çocukluk yıllarındaki ticari yolculuğuna, rahip Bahira ve başka rahiplere kadar götürebiliriz.

Bu gibi Hıristiyan bireylerin ardından Hıristiyan topluluklarla muhataplığımız gelmekte. Hemen güneyde Necran Hıristiyanları, karşı kıyıda Necaşi’nin Habeşistan’ı, kuzeye dönünce Suriye’de Gassaniler, kuzey batıda Hıristiyan Kıptilerle çevrelenmiş bir İslam toplumu söz konusudur. Peygamber Aleyhisselam bu topluluk veya devletlerle ciddi anlamda muhatap olmuştur.

Mute ve Tebuk seferleri bizim bu dünyanın kapısını çalmaktaki kararlılığımızı, özellikle İslam siyasetinin izleyeceği çizgiyi göstermesi açısından çok önemlidir.

Ve bunların ardından davet mektupları gelmektedir ki bu mektuplar İslam’ın gerçek niyetini göstermektedir. Hıristiyan dünyasının lideri Bizans İmparatoru Herakliyüs’e, Suriye’deki Gassan emirine, Mısır’daki Mukavkıs’a gönderilen bu davet mektupları Müslümanlar için yarınki hedeflerini gösterme açısından çok önemlidir.

Daha da önemlisi, Allah’ın Rasûlü (s.a.v) ölüm döşeğinde bu dünyadan ayrılacağı son demlerinde Üsame bin Zeyd komutasında bir ordu kurularak Hıristiyan dünyasını hedef göstermiştir. Böylece ümmetin bundan sonraki hedefini de göstermiş oluyordu.

 

Çünkü Rabbi ona öyle emrediyordu. Kur’an-ı Kerim’e bir de bu gözle bakmayı deneyelim, söz konusu hedefin Rabbimiz tarafından belirlendiğini çok rahat görürüz.

“Allah kuluna bu Kitabı ‘Rahman çocuk edindi’ diyenleri uyarmak için indirmiştir”(Kehf 4) gibi tek ayetlerin yanı sıra özellikle Medine’de inen büyük sureler ısrarla Hıristiyan âlemine inmiş gibidir.

Sahabe de bunu böyle anlamış, kendilerine gösterilen hedefe yönelmiş, tarihte emsali görülmemiş bir hızla Hıristiyan âleminin en önemli merkezlerine ulaşmıştır.

Peygamber Aleyhisselam’ın vefatından henüz beş altı yıl geçmeden onun arkadaşları Hıristiyanlığın gerçek merkezi olan Kudüs’ü fethetmiş, Afrika’nın kuzey şeridine, ardından İspanya’ya ve Fransa sınırlarına kadar dayanmış, Akdeniz’in en önemli merkezlerinden olan Sicilya ve Marsilya ele geçirilmiş, daha sonra da yukarıdan dolaşan Osmanlı Viyana’ya kadar ulaşmıştır.

 

İslam dünyasının Hıristiyanlarla muhataplığı adına bunları dile getiriyorum.

Önceki gibi fetihlerle, zaferlerle dolu olmasa da günümüzdeki bu muhataplık çok daha değişik ve yoğun bir şekilde devam etmektedir.

Dünyanın rüzgâr haritası doğudan batıya, güneyden kuzeye esmektedir. İster savaş adına, ister barış adına, ister ticaret adına, ister turizm adına, ister eğitim adına, ister çalışma, ister iltica adına batıyla olan ilişki kıyamete kadar en az bu yoğunlukta sürüp gidecektir.

 

İşte böyle bir dünyada Müslümanların İsa Aleyhisselam ve Hıristiyanlık adına yeterli bilgi ve donanıma sahip olmadıklarını görüyoruz.

Donanmamız gereken bilgiyi kısaca ikiye ayırabiliriz.

Birincisi; onların dinlerinin dayandığı esaslarını, hatta Hıristiyanlıkla beraber daha önceden beri dayana geldikleri kültürleri ana hatları ve omurgasıyla bilmek durumundayız. Dahası, Hıristiyanlıkla birlikte onun başlangıcı olan Yahudiliği ve geçiş dönemini de iyi bilmeliyiz. Öyle ya, İsa Aleyhisselam İsrail oğullarından, Aramice konuşan birisidir.

İkincisi; Hıristiyan dünyasına sunacağımız İslam’ımızı iyi bilmeliyiz. Onların İslam’a yönelttikleri suçlamaları çürütecek bilgi birikimini elde etmeliyiz.

Her birimiz bir İslam Davetçisi olarak dünyanın en kalabalık, iki milyardan fazla mensubu bulunan bir dini ve yolundan gittiklerini iddia ettikleri İsa Aleyhisselam’ı çok daha iyi bilmekle mükellefiz.

İnzar Dergisi

Bir yorum

 • Blue

  25 Haziran 2019 at 19:41

  Hi, very nice website, cheers!
  ——————————————————
  Need cheap and reliable hosting? Our shared plans start at $10 for an year and VPS plans for $6/Mo.
  ——————————————————
  Check here: https://www.good-webhosting.com/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *