İnzar - Tarihte Bu AyTarihte bu ay mart 2019

6 ay ago143513 min

Irak’ta Sokak Ortasında İntihar Saldırısı (1 Mart 2005)

Irak İslam düşmanlarının ayakları altında ezildi. Onların bu fitnelerini göremeyen gruplar, kendi aralarındaki ihtilafları çok büyük katliamlara imza atarak çözmeye çalıştılar. Asıl düşman da göbeğini kaşıyordu. Irak’ın Hille kentinde sağlık raporu almaya çalışan adları Hasan, Hüseyin, Ömer olan yüzlerce kişiye karşı intihar saldırısı yapıldı. Saldırıda 125 kişi feci şekilde can verirken yüzlerce kişi yaralandı.

 İstiklal Mahkemeleri Kuruluşuna TBMM’den Onay (4 Mart 1925)

Nice İslam âlimi ve halktan birçok mazlum kişinin idamına kalem kıran İstiklal Mahkemelerinin kuruluş gerekçesini bizzat M. Kemal okudu. Bu mahkemelerde idam cezasına çarptırılan birçok kişiye delil bulunamayınca, mahkeme heyeti “sanığın idamına delillerin bilahare araştırılmasına ve mahkemenin devamına” şeklinde karar verdi.

Şeyh Esat Erbili’nin Şahadeti (4 Mart 1931)

Kürdistan’ın Erbil Şehrinde doğan Şeyh Esat aslen seyyittir. İlim eğitimini burada yaptı. Taha el Hariri’ye intisap etti. Hilafeti aldıktan sonra hacca gitti.  Dönüşünde İstanbul’a yerleşti. Burada meşayihlerin üyeliğine getirildi. 1900 yılında Abdülhamit tarafından Erbil’e sürgün edildi. Mektubat adlı eserini bu sürgün esnasında yazmıştır. Gerçi kendisi bu sürgüne “sıla-i Rahm” demiştir. Çünkü uzun yıllar memleketine gelmemişti. Meşrutiyetin ilanıyla beraber tekrar İstanbul’a gelmiştir. Bundan sonra meclisi meşayıhın başkanlığına getirildi. Tekkelerin başına icazet ehlinin getirilmesini sağladı. 1915’te buradan istifa etti. Medreselerin kapatılmasıyla evine inzivaya çekildi. Yeni rejim onu hep gözetim altında tuttu. 23 Aralık 1930’da Menemen vakasıyla alakalı olarak tutuklandı. İdam cezası aldı. Yaşı sebebiyle idam müebbede çevrildi. Oğlu Ali Efendi gözleri önünde asılarak şehit edildi. 4 Mart 1931`de hasta olarak yattığı hastanede zehirlenerek şehit edildi. Cenazesi yakınlarına verilmedi. Onların görmesini de engellediler. Eren köy kimsesizler mezarlığında toprağa verildi.

 

Hema Kado Camii Havaya Uçuruldu (06 Mart 2015)

Hema Kado Camisi Musul’da olup Osmanlılar döneminde inşa edilmişti. Caminin içerisinde bir türbe vardı. Çevre halkı bu türbeyi genelde Perşembe ve Cuma günleri ziyarete geliyorlardı. Kendilerince bunu yanlış görenler bu camiyi patlayıcılarla havaya uçurdu.

Köylerinden Alınan Köylüler Bir daha Geri Dönmedi (7 Mart 1993)

1993 yılında Diyarbakır’ın Kulp ilçesine bağlı Kepir köyüne bir grup asker geldi. Gelen askerler köyden 11 kişiyi alıp sözde karakola götürdüler, ama Fırat’ın ötesindeki Ergenekon veya benzeri çetelerin eline esir düşen köylüler ne bir daha geri döndü ne de kendilerinden bir haber alınabildi. 11 köylü hakkında soruşturma açıldı. Sonunda 7 Mart 2006’da mahkeme görevsizlik kararı verdi. Ve olay örtülmüş oldu?!

Musul’da Camiye İntihar Saldırısı (11 Mart 2005 Cuma )

Camiye intihar Saldırısı düzenlendi. Saldırıda 47 kişi can verdi. Saldırıyı gerçekleştiren Allah için yaptığını zan ediyordu. Can verenler doğru veya eksik Allah’ın evine ibadet için gelen Müslümanlardı. Bu saldırıya sadece İslam düşmanları sevindi.

Şehidin Evi Yıkıldı (15 Mart 2005)

Rusların acımasız saldırılarına karşı direnen efsane komutan İslam âleminden şöyle bir yakınmada bulundu. “Bizi anlamıyorlar ya da anlamak istemiyorlar. Elbet bir gün anlayacaklar ama inşallah çok geç olmaz”

Ruslar savaşı bitirmek için Mashadov’la görüşme teklifi gönderdiler. Araya girenler onu görüşmeye ikna ettiler. Mashadov belirlenen yere geldiğinde Rus ihanetiyle karşı karşıya kaldı. Teslim olması istendi. Kabul etmeyince çatışma başladı. İslam’ın yiğit bir komutanı Allah’a verdiği söze sadık kalarak şehit oldu. Şehide karşı olan kinlerini kusan Ruslar bir hafta sonra dozerlerle şehidin evini yıktılar.

Halepçe Katliamı (16 Mart 1988)

Batılı fitne çetelerinin ileri karakol onbaşılığına soyunan, diktatör Saddam rejimi kardeş kanının akıtılacağı yeni bir savaşı komşusu İran’a dayattı. Bu savaştan önce Saddam, uzun yıllar Kürtleri asimile etmeye çalışmıştı. Bu asimile baskıları devam ederken, İran İslam Cumhuriyetine karşı savaş açtı. Baas rejimi, Kürtleri ön plana sürmeye çalıştı. Kürtler kardeş kanının döküleceği bu kirli savaşa girmek istemedi. Saddam’ın haksızlığını beyan ettiler. Kürtleri öldürmek için bahane arayan Saddam, dostu olduğu, ABD’den kimyasal silah peyda etti. Saldırı noktası olarak, İran sınırına yakın ve İslami kimliği ile ön plana çıkan Halepçe seçildi. 16 Mart 1988’de Halepçe’nin semalarında görülen savaş uçaklarından kara bir toz bulutu döküldü. Ağır ağır yere indi. Halepçe’de canlı namına ne varsa bu çöken kara bulutlarından yudum yudum ölümü içti. Bütün dünyanın gözü önünde yedi bine yakın insan can verdi. Bugün orta doğuya hürriyet havarisi kesilen ABD ve yandaşları bu katliamı meşru savunma hakkı gördükleri bahanesiyle gıkları bile çıkmadı. Çünkü katliamı yapan aveneleriydi. Çünkü bu ölüm iksirini onlar Saddam’a vermişlerdi. Metin Kazak’ın Şahadeti (22 Mart 1994)

Batmanın şeriatçıları meşhurdur. Metin onlardan biridir. Esnaf olan şehidin dükkanı adeta tebliğ mekânı olmuştu. Bir gün üç arkadaşla beraber dükkânda otururlarken, saldırıya uğradılar. Metin oracıkta şehit düşerken, yaralanan iki arkadaştan biri Turan (Halid) yıllar sonra zindanda şahadetle şereflendi.

Fahrettin Nasıroğlu’nun Şahadeti (22 Mart 1994)

1976 batman doğumlu olan şehit, Batman’ın varlıklı bir ailesine mensuptu. İslam davası ile tanıştıktan sonra, zorlu ama huzurlu bir hayat başladı onun için. Öyle ki yaşadığı hicret hayatında artık zeytin ekmekle geçinmeye başladı. Bir ateş çemberinden geçen bölge Müslümanlarına her taraftan ansız ve zamansız saldırılar oluyordu. 22 Mart 1994’te, henüz 22’sinde olan bu dava erine kurşunlar yağdı. Şahadetle şereflenerek rabbine yükseldi.

Şeyh Ahmet Yasin`in Şehit Edilmesi (22 Mart 2004):

Bir kaza sonucu boyundan aşağı kısmı felçli olan Şeyh Ahmet Yasin, İhvan-ı Müslimin’in Filistin yapılanmasında önemli bir yere sahipti. Birçok defa, Siyonist zindanlarına girdi. Terör şebekesi ile yapılan esir değişimi sonucu serbest kaldı. Filistin’deki İslami hareketin manevi lideri olan Şeyh Ahmet Yasin sabah namazı çıkışı bizzat Şaron tarafından yönetilen teröristçe bir saldırı ile sekiz Filistinli ile beraber hunharca şehit edildi. Felçli hali üç tekerlekli bir arabada yaşamını sürdüren ve böyle insanlık dışı bir saldırıya maruz kalan şeyh Ahmed Yasin’e yapılan bu saldırıyı Müslüman halktan başka da kınayan olmadı.

ABD Cami’de Katliam Yaptı (28 Mart 2006)

İslam coğrafyasında birer fitne fesat neferleri olan ABD askerleri, Bağdat’ta bir camiye saldırı düzenlediler. Camide ibadet eden otuz yedi Müslüman şehit oldu. Birçok kişi de ağır yaralandı.

İnzar Dergisi

Bir yorum

 • Zada

  25 Haziran 2019 at 20:03

  Hi, very nice website, cheers!
  ——————————————————
  Need cheap and reliable hosting? Our shared plans start at $10 for an year and VPS plans for $6/Mo.
  ——————————————————
  Check here: https://www.good-webhosting.com/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

İlgili Yazılar

Tarihte Bu Ay – Temmuz 2017

Tarihte Bu Ay – Temmuz 2017

2 sene ago
21 min 253
Tarihte Bu Ay – Haziran 2017

Tarihte Bu Ay – Haziran 2017

2 sene ago
18 min 254