İnzar - Tarihte Bu AyTarihte Bu Ay (Aralık 2022)

22 Ocak 2023
https://inzardergisi.com/wp-content/uploads/2021/04/inzar-dergisi-tarihte-bu-ay-1280x527.jpg

Rize Şehitleri İnfaz Edildi (14 Aralık 1925)

Rize halkı şapka kanununa karşı çıktı. Bu karşı çıkışları bastırmak ve halkı korkutmak için Ankara İstiklal mahkemesi Rize’de 12 Aralıkta 143 kişiyi yargılanmaya başladı. 13 Aralıkta mahkeme derdest edilenlerin hepsine çeşitli yirmi iki yıla kadar ceza verirken sekiz kişiye idam verdi. 14 Aralıkta halk korksun diye mahkemenin kararını açıklamasından yarım saat sonra gündüz saat 14 00’da açık alanda sekiz kişi darağacına asılarak şehit edildi.

Muhammed Ata Zengin’in Şehadeti (3 Aralık 1991)

Doksanlı yıllarda PKK büyük bir kinle Hizbullah cemaatine saldırıyordu. Uyarılarla durmayacağı anlaşılınca Hizbullah cemaati, istişareler sonucu nefs-i müdafaa kararı aldı. Şehit edilen Müslümanların kanında eli olan Mihail Bayru’nun infaz kararını verdi. On dokuz yaşındaki Muhammed Ata, Hezex’te, Mihail Bayru’yu işyerinde infaz etti. Devlet timleri, panzerlerle olay yerinden uzaklaşmaya çalışan Muhammed Ata’yı infaz ettiler. Muhammed Ata panzerlerden açılan kurşunlarla şahadetle şereflenerek Rabbine yükseldi.

Şehid Abdurrahman Bakır (17 Aralık 1993)

Aşkla, şevkle cami çocuklarının arasına oturup Kur’an’ı öğretiyordu. Sizin o halinize bakan peygamberi hatırlardı. Ashabını hatırlardı. Düşmanınız, Ebu Cehilleri, Velit bin Muğireleri andırırdı. Henüz on dokuz yaşındaydın. Diyarbakır’da sade bir hayatın vardı. Ama o sade hayatın hülyalarında cennetin tohumları filizleniyordu. Derin fitne odakları o gencecik yaşında acımadan pusu kurdular ve seni kalleşçe şehit ettiler, elleri kurusun.

Roboski Katliamı (28 Aralık 2011)

28 Aralık 2011 Türk hava kuvvetleri Şırnak Uludere ilçesi Roboski köylülerinin üzerine bomba yağdırdı. Sınırdan kaçak geçirdikleri mazot, sigara, çay gibi eşyalarla geçimlerini sağlıyorlardı. Bu işlerle uğraşan bir köylü kafilesi sınırdan dönerlerken, Türk jetlerine hedef olup dakikalarca bombalandı. 35 kişiden mucize eseri tek kişi kurtulabildi.

Olaydan sonra PKK kandan taraftar devşirme telaşına girdi. Dış mihraklar fitneyi körüklemeyi bir fırsat belledi. Devlet halktan özür dileyeceğine basit gerekçelerin arkasına sığınarak olayın mağdurlarını para ve maddi imkânlarla susturmaya ve olayı örtbas etmeye çalıştı. İçişleri bakanı bu katliama rağmen adeta halkla alay ediyordu. Bülent Arınç özür beklemenin yanlış olduğunu söyledi. Avrupa basını kasıtlı bir saldırıdır der gibi manşet attı. TBMM araştırma komisyonu kuruldu.  Netice kasıt yok dendi. HÜDA Par olay hakkında detaylı bir rapor hazırladı. Devlet sağır kaldı. BDP olayı Avrupa insan hakları mahkemesine taşıdı.  Halk BDP taraftarlığına mecbur edildi. Ölen mazlumlar, yetim kalan çocuklar kimsenin umurunda değildi.

Kürt Teali Cemiyeti Kuruldu (17 Aralık 1918)

Bazı Kürt aydınları I. Dünya Savaşı sona erdikten sonra 17 Aralık 1918 tarihinde “Kürt Teali Cemiyeti’ni” kurdular. Bu Cemiyet, Kürt ileri gelenlerinden Şeyh Ubeydullah Nehrinin oğlu, Seyit Abdülkadir başkanlığında kurulmuştu. Yardımcıları arasında Emin Ali Bedirhan vardı. Cemiyet eğitimli ve şehirli kişilerden oluşuyordu. Cemiyetin çatısı altında bazı alt kuruluşlar vardı. Bunlar “Kürt Neşr-i Maarif ve “Kürt Kadınları Teali Cemiyeti’ydi