İnzar - Tarihte Bu AyTarihte Bu Ay – Haziran 2017

2 sene ago25418 min

Tarihte bu ay… Haziran ayında vuku bulan ve hafızalara kazınan olaylardan bazıları…

Ayasofya`da İlk Cuma Namazı Kılındı (01 HAZİRAN 1453)

İstanbul`un fethedilmesiyle camiye dönüştürülen Ayasofya`da ilk Cuma namazı Akşemseddin tarafından kıldırıldı.

İsraillilere İntihar Saldırısı (1 Haziran 2003)

İsrail`in Filistinli kanı dökmediği gün çok azdır. Bu da yetmezmiş gibi suikastlerle Filistin liderlerine yöneldi. Buna tepki veren HAMAS`ın askeri kanadı İZZETİN EL KASSAM israillilere dönük bir eylem gerçekleştirdi. Eylemde 21 israilli Yahudi hayatını kaybetti.

Filistin Kurtuluş Örgütü Kuruldu (02 HAZİRAN 1964)

Demokratik, laik ve ulusal bir Filistin devleti kurmayı amaçlayan ve çeşitli ulusal örgütleri bir araya getiren Filistin Kurtuluş Örgütü kuruldu. Yaser Arafat, 3 Şubat 1968`de örgütün başına geçti.

Türban Düzenlemesine İptal (05 Haziran 2008)

Yıllarca Müslümanların üniversitelerde okuyan çocuklarına zulüm edildi. Başlarını örtmelerine engel olundu. iktidar bir düzenleme yaptı. Bu düzenlemeye göre türbanla bazı yerlere girilebiliyordu. Ancak CHP Ve DSP anayasa mahkemesine başvurdu. Mahkeme yürütmeyi durdurdu. Yani yapılan düzenlemeyi yok saydı.

Aytaç Baran Şehid Edildi (09 HAZİRAN 2015)

Diyarbakır`da Yeni İhya-Der Başkanı Aytaç Baran, PKK`li çeteciler tarafından kurulan pusudaki kalleş suikast ile şehid edildi.

Altı Gün Savaşı ( 5-10 Haziran 1967 )

İsrail; Mısır, Suriye ve Ürdün`e saldırdı ve 6 günde, Sina Yarımadası, Golan Tepeleri, Batı Şeria, Gazze ve Doğu Kudüs`ü işgal etti Arap ülkelerindeki kralların her biri kendi koltuklarının sevdasına düşmüş ve her biri bir şekilde batılı ülkelerin güdümündeydi. İsrail ise işgal ettiği toprakları genişletmenin hesaplarını yapıyordu. Daha önce terör yuvası, İngiliz ve Fransız desteği ile Süveyş bunalımı sırasında Mısır`ın bir kısım toprağını işgal etmişti. 1967`de Mısır`ın işgal edilen topraklarını geri alması ve Akabe Körfezi`nin girişini kapatması savaş sebebi sayıldı. Terör yuvası bu savaşla topraklarını tam dört kat daha fazla genişletmiştir. Savaşın sonucunda herhangi bir barış anlaşması yapılmadı. Ama görünen şu oldu ki Mısır, Hüsnü Mübarek döneminde terör yuvasının bir dediğini iki yapmıyordu. İsrail bu savaşla Mısır`dan Sina Yarımadası`nı, Suriye`den GolanTepeleri`ni ve Filistin`in Gazze Şeridi ve Batı Şeria topraklarını işgal etti.

M. Emin Ülkü`nün Şahadeti (11 Haziran 1990)

Medrese âlimi olan bir babanın çocuğu olarak 1972`de doğan M. Emin, henüz ortaokuldayken İslami hareketin saflarında bulunma şerefine nail oldu. İlme çok düşkündü ve çok güzel bir belagati vardı. O, küçük yaşına rağmen birçok defa büyük kalabalıklara hitap edip vaaz ediyordu. Babasından Arapça ilmini aldığı gibi çokça asri kitap da okuyordu. Birçok kişinin bataklıktan kurtulup hidayete ulaşmasına vesile oldu. Bu durumu PKK çetesinin gözüne batıyordu. Sonunda kalleş çeteciler, M. Emin`in önünde pusu kurdular. Kalleş kurşunlara hedef olduğunda, henüz yirmi yaşındaydı. Gencecik yaşta kanlı elbiseleriyle Kürdistan`daki Müslümanların halini Rabbine arz etti.

Gazze`de Olağanüstü Hal (15 Haziran 2007)

HAMAS`ı devre dışı bırakmaya dönük bir hamleydi. Mahmut Abbas Batı Şeria`da ve Gazze`de olağanüstü hal ilan etti. Hükümeti kurma vazifesini Salam Feyyad`a verdi.

Sosyolog Ali Şeriati Şehid Edildi (19 HAZİRAN 1977)

İran`lı aydın ve sosyolog Ali Şeriati, Fransa`da SAVAK ajanlarının kendisine yönelik suikastında şehid edildi. Türkçe`ye çevrilmiş onlarca eseri olan şehidin eserleri Türkiye Müslümanlarından büyük ilgi görüyor.

Pınarcık Katliamı (20 Haziran 1987)

Mardin`in Ömerli ilçesine bağlı Pınarcık köyüne, PKK baskın düzenledi. Yapılan baskında her taraf rastgele tarandı. Kadın, çocuk, yaşlı farkı gözetmeksizin 60 nüfusluk köyden 31 kişi katledildi. PKK bunu halkın üzerinde kurmaya çalıştığı korku için bir propaganda malzemesi olarak kullandı. Ancak aradan yirmi yıl geçtikten sonra Murat Karayılan bir özeleştiri yaparak bu katliamı kendilerinden ayrılanlara yıkmaya çalıştı.

Oysa kendisinden ayrılanlarla, ayrılmadan önce beraber zafer kutlamaları yapmışlardı. Kendileri gibi düşünmeyen insanların da akıbetlerinin böyle olacağını söylemişlerdi.

M. Sıdık Yılmaz`ın Şehadeti (20 Haziran 1992)

İslami davanın saflarında bulunma şerefine nail olan M. Sıddık 1969 yılında Batman`da doğdu. Cesaretiyle gençlerin arasında bir gül gibiydi. PKK, halkın üzerindeki, özellikle İslami kesimin üzerindeki baskılarını zirveye çıkarmış, adeta Müslümanlara hayat hakkı tanımıyordu. M. Sıddık, meydanlarda Ömer gibi dolaşır bu günlerin sayılı günler olduğunu adeta lisan-ı haliyle haykırıyordu. PKK onu takibe aldı. Önünde pusu kurdu. Kalleş çeteleriyle M. Sıddık`ı çapraz kurşun yağmuruna tuttu. M. Sıddık orada şahadetle şereflenerek Rabbinin katına yükseldi.

Kuran Kursu Binası Çöktü (20 Haziran 2003)

Merkez Kayseri Kiçikapı semtinde bulunan Taşçıoğlu Kur`an Kursu binası çöktü. 10 Kur`an Kursu talebesi şehit oldu. 13 kişi yaralandı. Kursun pansiyon olarak kullanılan bölümü tamamen çöktü.

Seki Köyü Katliamı (22 Haziran 1992)

Batman`ın Gercüş ilçesine bağlı Seki köyü (xerabé bena) köyüne PKK saldırı düzenledi. Saldırıda evlerin içine roket ve bombalar atıldı. Sekizi çocuk ikisi kadın olmak üzere 10 kişi katledildi.

Susa Camii Katliamı (26 HAZİRAN 1992)

26 Haziran 1992`de kanlı bir vahşete imza atan PKK, Diyarbakır`ın Silvan ilçesine bağlı Susa köyüne yaptığı saldırıda camiden çıkardığı 10 Müslümanı katletti. Gerçekleşen vahşi katliamda yatsı namazını eda ettikten sonra Susa Camii`nde Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed`in (sav) hayatını konu alan sohbeti dinleyen cemaati zorla dışarıya çıkaran çeteciler, ellerini arkadan bağladıkları cami cemaatini uzun namlulu silahlarla kurşuna dizmişti. PKK`nin kanlı tarihindeki anekdotlar arasında yer alan Susa Katliamı`nda köyün imamı da dahil, en küçüğü 12, en büyüğü 48 yaşındaki 14 masum şehit olmuştu.

Şeyh Said ve 46 Arkadaşının Şehadeti (28 Haziran 1925)

1925 Şubat ayında Kürdistan`ın hepsini içine alacak bir kıyamı başlatan Şeyh Said, kısa bir sürede bir çok bölgeyi kontrolüne aldı. Kıyam güçleri Diyarbakır`a yöneldiler. İki yönden saldırıya geçtiler. Diyarbakır`ın büyük bir kısmı alındı. Ganimet silahlar halka dağıtıldı. Zor durumda kalan rejim güçleri, bildik oyunlarını devreye koydular. Bazı aşiretleri yanlarına çekmeyi başardılar. Kıyam kırılmaya başladı. Şeyh Said ve arkadaşları yeniden kıyamın güçlerini toparlamak için İran`a geçmeye karar verdiler. 15 Nisan 1925`te bacanağı Binbaşı Kasım tarafından ihbar edilince aynı gün Muş`un Varto ilçesi Abdurrahman Köprüsü`nde esir alındı. Bir kısmı yaralı da olan kıyamın önde gelenleri, Diyarbakır`a getirildi. Daha önce kıyamın iki önemli ismi olan Cibranlı Halit Beg ve Yusuf Ziya idam edilerek şehit edilmişti. 28 Haziran 1925`te Şeyh Said ve kıyamın önde gelenlerinden 46 arkadaşı idam edilerek şehit edildiler.

Kendini Savunma Lütfu (28 Haziran 2008)

ABD, İslam coğrafyasını işgal etti. Kan gölüne çevirdi. Yargısız infazların sonu gelmedi. Guantanamo`da akla gelmeyen işkence yöntemlerini denediler. Yıllar sonra kendilerine göre Yüksek Mahkeme, tutukluların kendilerini savunabileceklerine hükmetmiş. Bu da bir lütufmuş.

İstanbul Atatürk Hava Limanında İntihar Saldırısı (28 Haziran 2016)

Hava limanında dış hatlar terminalinde bir patlama meydana geldi patlamada kırk iki kişi hayatını kaybetti. 238 kişi yaralandı. Yaralılardan 13`ü yabancı uyrukluydu. Sonradan anlaşıldı ki Türkiye`de yapılmak istenen bir darbenin alt yapı hazırlıkları kapsamında bir dizi sansasyonel eylemlerden bir tanesi de bu saldırıydı.

Mehmet Şakir Direkçi / İnzar Dergisi – Haziran 2017 (153. Sayı)
 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

İlgili Yazılar