İnzar - Tarihte Bu AyTarihte Bu Ay – Kasım 2017

2 sene ago28937 min

Tarihte bu ay… Kasım ayında vuku bulan ve hafızalara kazınan olaylardan bazıları…

Türkiye Büyük Millet Meclisi kararıyla Saltanat kaldırıldı (01 Kasım 1922) 

Saltanat alınan bir kararla halifelikten ayrıldı. Ardından 632 yıl hüküm süren Osmanlı Saltanatı`na Meclis tarafından 1 Kasım 1922`de alınan kararla son verildi. 

Hizbullah Liderlerinden Mehmet Sudan Derdest Edildi (01 Kasım 2000) 

Hizbullah cemaatine karşı başlatılan kesintisiz operasyonların devamında İstanbul`da Hizbullah liderlerinden olan Mehmet Sudan`ın da aralarında olduğu on üç kişi derdest edildi. Operasyonda Medine Kağan, Ayhan Kağan, Selim Kağan, Ali Ustaoğlu, Eyüp Kişi, Faruk Önalan, Yasin Demir, Celal Keskin, Adalet Keskin, Murat Keskin, Bayram Keskin ve Yavuz Sağlar zindana atılmak üzere, gözaltına alındı. 

NATO Uçakları Ölüm Kustu (01 Kasım 2006) 

ABD`nin Afganistan`ı işgalinden sonra her gün beraberinde yeni katliam haberlerini getiriyor. Sivil vatandaşlar, militan denilerek bombalarla katlediliyor. NATO uçakları direnişçi diye saldırdığı on iki kişiyi katletti. Bir hafta önce de aynı NATO; bir yerde 55, bir başka yerde de 140 kişiyi uçaklarla bombalayarak katletmişti. 

Kirli İlişkileri Deşifre Eden Susurluk Kazası Meydana Geldi (3 Kasım 1996) 

Balıkesir`in Susurluk ilçesinde meydana gelen trafik kazasında Abdullah Çatlı, İstanbul Emniyet eski müdürü Hüseyin Kocadağ ve güzellik yarışmalarına katılan bir bayan öldü. Kaza geçiren kişilerin üzerinde ve arabanın içinde çeşitli suikastlarda kullanılan birçok silah ve devlet-mafya-aşiret ilişkilerini deşifre eden dokümanlar ortaya çıktı. Olay ile alakalı olarak dönemin başbakan yardımcısı Tansu Çiller “devlet için kurşunu atan da yiyende şereflidir” dedi. 

Hüseyin Arıc`ın Şehadeti (07 Kasım 1993) 

Kürdistan`da yaşayan halkın İslami hassasiyetlerinden kimsenin şüphesi yoktur. Ancak sistem tarafından asimile edilmeleri yolunda kendilerine türlü türlü zulümler yapıldı. İnsani ve İslami hakları gasp edildi. Bu nefretin birikmesiyle halk, bir başka zulüm birikintisini kurtarıcı gibi görmeye başladı. 

1962`de İdil`in Bereketli köyünde doğan Hüseyin askere gidip geldiğinde kendi köyünün çok değiştiğini, gördü. İslami hassasiyetlerinden dolayı köyden hicret eder. Geldiği İdil ilçesinde İslami camianın saflarında İslami çalışmalarına başlar. Yakınları tarafından yalnızlığa bırakılması onu davasından geri bırakmadı. Bir müddet sonra İslami çalışmalar için tekrar köye döner. Kısa bir sürede sabrın bereketini görmeye başlar. 

Bunu hazmedemeyen PKK çeteleri geceleyin uzun namlulu silahlarla köye saldırır. Hüseyin 7 Kasım 1993`te otuz iki yaşında şehit olarak rabbine rücu eder. 

Hizbullah`a Karşı FETÖ Ekibi ABD`ye Eğitim Almaya Gitti (11 Kasım 2001) 

Devletin bağırsakları FETÖ mensupları ile kokuşmuştu. Hedef tahtalarına genelde bütün İslami camiaları özelde ise Kürtler arasında etkin olan Hizbullah Cemaatini koymuştu. Emniyetten yapılan açıklamaya göre Hizbullah cemaati ile etkin mücadele için ABD`ye bir ekip gönderildi. Söz konusu Guantanamo işkencecilerini eğiten bilinç, Türk timini de Hizbullah ile mücadeleye hazırladı. 

Mesut Barzani Diyarbakır`da (16 Kasım 2013) 


Bölgeye dönük haritası olmayan bir açılım yapmaya çalışan iktidar, IKYB Başkanı Mesut Barzani, Başbakan Tayip Erdoğan`ın daveti ile Diyarbakır`a davet edildi. Habur Sınır kapısından kara yolu ile Diyarbakır`a gelen Barzani`yi binlerce kişi karşıladı. Başbakan Erdoğan ile beraber toplanan halka geleceğe dönük hitap ettiler. 

Hadisa Katliamı (19 Kasım 2005) 

Irak`ı işgal eden büyük şeytanın askerleri, öğrenci taşıyan bir taksiyi durdurdular. Dört öğrenciyi tek tek satanistçe kurşunlarla katlettiler. Sonradan suçları ile övünen satanist ruhlu ABD askerleri, bu şekilde aralarına üç metre mesafe koyarak 24 kişiyi katletmiştiler. 

Mısır Cuntası Halka Yönelik Katliam Startı verdi (20 Kasım 2013) 

Mısırda Hüsnü Mübarek`in devrilmesinden sonra yapılan seçimlerde, Mursi hükümeti ezici bir çoğunlukla iktidar oldu. Bunu hazmedemeyen batı ve doğu fitnebazları, Mısır askeriyesinin kulağına fısıldadı. Askeri cunta yönetime el koyunca halk meydanları hınca hınç doldurdu. Birkaç gün sonra aynı fitne odaklarından gelen emir ile asker meydanlardaki halka saldırdı. Binlerce kişi, dünyanın gözü önünde en feci şekilde katledildi. Hukuktan, insan haklarından bahseden Batı, bu katliama karşı lal kaldı. Sağır kaldı. Kör kaldı. 

Ahmet Arık`ın Şehadeti (22 Kasım 1993) 

Mardin`in Mazıdağı ilçesinde 1971`de doğan Ahmet, henüz küçük yaşlarda İslami davetin saflarına katıldı. Askerlikte en zor şartlar altında dahi İslam`ı okudu ve fırsat buldukça okuduklarını arkadaşlarına anlattı. Birçok gencin İslami bilince ulaşmasına vesile oldu. 22 Kasım 1993`te İslami çalışmalara nefreti kendilerine azık edinen saldırgan çetelerin hücumuna uğradı. Şehadet mertebesiyle 22 yaşında taptaze bir fidan iken Rabbine yükseldi. 

HÜDA PAR`A Saldırı Görüntüleri Ortaya Çıktı (23 Kasım 2014) 

İslam coğrafyası Müslümanların damarlarından akan bir kan gölüne dönmüştü. Bu oyunun şarlatanları, emir erleri olan PKK`ye Kürdistan`da da aynı şeyi yapmalarını emredince 6-8 Ekim`de bölgede her taraftan Müslümanlara saldırı başladı. Bu saldırıların uzantılarından biri Kızıltepe`de gerçekleşti. Aylar sonra saldırının görüntüleri medyaya sızdı. Silahlı kişiler binayı kuşatıyor. Binanın yakılması içerdekilerin öldürülmesi talimatları veriliyor. Aralarından biri “hevalno berxwedana Kobanéye, lı wanxın” diyor. 

Şapka İnkılâbına olan tepki idamla neticelendi (24 Kasım 1925) 

Avrupalıları silah ve süngüyle ülkelerinden kovan Müslüman halk savaşın yorgunluğu içerisinde iken, Yeni Cumhuriyet, Avrupai kültürü halka dayattı. Bu dayatmalardan bir tanesi olan Şapka Devrimi 24 Kasım 1925`te henüz tasarı aşamasında iken, Erzurum`da halk bu anlaşılmaz tasarıya karşı sokağa döküldü. Cumhuriyetin bekçileri buna karşılık Erzurum`da sıkıyönetim ilan etti ve jet hızıyla sadece Erzurum`da 30 kişiye idam cezası verdiler. 25 Kasım 1925`te Şapka Kanunu Meclis`ten geçerek kanunlaşırken, Rize`de bu ve benzer dayatmalara karşı gösteriler yapıldı. Göstericilerden 8 Müslüman`a idam verildi. 28 Kasım 1925`te bu kanun yürürlüğe girdi ve bununla başta memurlar olmak üzere herkes şapka giymek zorunda kaldı. Şapka Kanunu çıkmadan önce İskilipli Atıf Hoca ‘Frenk Mukallitliği` adlı bir kitap yazmıştı. Cumhuriyetçiler, Şapka Kanununu engelliyor diyerek kitabı toplamakla yetinmeyip Atıf Hoca`yı da idam ettiler. 

PKK Kendisi gibi Düşünmeyen Kürtlere Hayat Hakkı Tanımıyordu (24 Kasım 1989) 

Nasıl kurulduğu şaibelerle dolu Marksist Leninist örgüt PKK, Kürdistan`da cirit atıyordu. Bir ahtapot gibi halkın üzerine çökerek kendisi gibi düşünmeyenleri anında infaz ediyordu. 9 Kasım 1989`da Batman`ın Bekirhan beldesinde dokuz, 24 Kasım 1989`da yüksekova İkiyaka Köyü`nde yirmi bir, 15 Kasım 1989`da Şirvan`da üç, 7 Kasım 1992`de Cizre`de yedi, 10 Kasım 1992`de Hani`de dokuz, 14 Kasım 1992`de Bismil`in Bademli Köyü`nde üç, 15 Kasım 1992`de Iğdır Ortaalişan`da dört, 19 Kasım 1992`de Aydınlı Köyü`nde üç, 6 Kasım 1993`te Muş Yenikent`te dört kişi Marksist örgüte muhalif düşündükleri için öldürüldüler. Öldürülenlerin tamamı Kürt`tü. 7 Kasım 1993`te Cizre Yatılı Bölge Okulu basılarak üç küçük öğrenci, 8 Kasım1993 Uludere İnceler Köyü`nde beş, 22 Kasım 1993 Bingöl Yedisu`da beş, 27 Kasım 1993`de Ahlat`ta dört kişi PKK çeteleri tarafından kurşuna dizilerek katledildi. 

Süleyman Berdibek`in Şehadeti (25 Kasım 1993) 

Bingöl`ün Vusan köyünde 1970`te doğdu. Henüz küçük yaşlarda, Bingöl ve diğer illerde ailesinin geçimi için çalıştı. Askerden döndükten sonra İslami camianın saflarına katıldı. İslami davet için Bingöl`ün Törek köyüne gitti. Çalışmalarından rahatsız olan PKK`li çeteler birkaç defa saldırdı. Son saldırıya kalabalık bir grup katıldı. 25 Kasım 1993`te aldığı kurşun yaraları ile şehit oldu. 

Madımak Bahanesiyle 33 Müslüman`a Müebbet (29 Kasım 1997) 

Halkın inançlarını hedef alan şer odakları, halkın sevmediği ve halkın inancı ile alay eden bazı sözde sanatçıları Sivas`a yönlendirdi. Alttan halkı kışkırttı. Derken olaylar çıktı ve Madımak oteli ateşe verildi. Hemen ardından her taraftan mütedeyyin insanlara yönelik saldırılar başladı. Başbağlarda 33 kişi kurşuna dizilerek vahşice katledildi. Köy ateşe verildi. Yine kumpaslarla halkın önüne sürülen bu olay bahane edilerek 99 kişi zindana atıldı. 33 masum Müslüman`a müebbet hapis cezası verildi. 

Wikileaks Belgelerinin Açıklanması (29 Kasım 2010 ) 

ABD`nin dünyada iki yüz yetmiş civarında elçiliği vardır. Bu elçiliklerin ABD ile olan yazışmalarını Wikileaks adlı internet sitesi ele geçirerek yayınladı. Dünya medyasının gündemine bomba gibi düşen haber adeta deprem etkisi yaptı. ABD elçilikleri; yakın tarihte geçmiş savaşlardan bugüne kadar olan durum, iktidarların, zenginlerin, görebildikleri bütün kesimlerin meziyetlerini, zaaflarını, temayüllerini hâsılı kelam bütün durumlarını rapor etmişlerdi. ABD`nin bütün ülkelerdeki elçilikleri; adeta birer casus yuvası gibi çalışıyor ve işbirlikçileriyle sürekli fiskos halindedirler. İşin ilginç ve dikkat çekici yönlerinden biri şu ki ülkelerdeki muhalefetler veya zıt kutuplar birbirlerinin zaaflarını gördüklerinde olabildiğine haykırarak halkın karşısında dile getirirler. Ama burada kimse kimseyi dikkat çekici bir şekilde eleştirmedi ve bu konuyu dile getirmedi. Kanaatimizce bu sepette birçok kesimin kirli çamaşırı vardı. Kimse fazla karıştırmaya yanaşamadı. Hem bu ve benzeri sızıntılardan sonra yeniden dizayn etmeye çalıştıkları İslam coğrafyasında kan fokur fokur kaynamaya başladı. 

Kur`an Kursunda Cennete 12 güvercin uçtu (29 Kasım 2016) 

Adana Aladağ ilçesinde Kur`an Kursunda çıkan yangında 11`i kız Kur`an kursu öğrencisi biri de kurs görevlisi olmak üzere 12 kişi yanarak can verdi. Çoğu ahşaptan olan kursta 22 öğrenci yaralandı. Kursta toplam 34 öğrenci kalıyordu. 

Tekke ve zaviyelerin kapatılmasına ilişkin kanun kabul edildi. (30 Kasım 1925) 

“Tekke, zaviye ve türbelerin kapatılması”, 30 Kasım 1925 tarihinde kanun ile kabul edilip bilahare ile yürürlüğe girmiştir. Yasaya aykırı davrananlara para ve hapis cezası getirilmiştir. 

Mehmet Şakir Direkçi / İnzar Dergisi – Kasım 2017 (158. Sayı)

İnzar Dergisi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

İlgili Yazılar

Tarihte Bu Ay – Temmuz 2017

Tarihte Bu Ay – Temmuz 2017

2 sene ago
21 min 253
Tarihte Bu Ay – Haziran 2017

Tarihte Bu Ay – Haziran 2017

2 sene ago
18 min 254