İnzar - Tarihte Bu AyTarihte Bu Ay – Temmuz 2016

3 sene ago5918 min

Tarihte bu ay… Temmuz ayında vuku bulan ve hafızalara kazınan olaylardan bazıları…

PKK Çeteleri Başbağları Kana Buladı (05 Temmuz 1993)

Halkın inancıyla alay eden bir grup kalemşör Sivas`a getirildi. Bunu duyan halk, birilerinin de tahrik ve kışkırtması ile kalemşörlerin kaldığı otelin etrafını sardı. Otel ateşe verildi. Ama bugün bile kimlerin oteli ateşe verdiği bilinmiş değil. Otuz üç kişi öldü. Olayın finansörleri, çeteleri olan PKK`ye Başbağlar`da gerçekleştirmek istedikleri katliamın talimatını verdiler. Mürtet örgüt üyeleri, Erzincan`ın Başbağlar köyünü bastılar. Köylüleri köy meydanına topladılar. Örgüt propagandası yaptıktan sonra erkekleri kurşun yağmuruna tuttular. 33 kişi can verdi. Köy ateşe verildi. Cami yakıldı. Dört kişi evlerinden çıkamadıkları için yanarak can verdi.

Hasan Sarıağaç`ın Şehadeti (05 Temmuz 2002)

İslami cemaatin fertleri her tarafta aranıyor, derdest edilenler çok elim işkencelerden geçiriliyordu. İki yıl içinde on binler işkencelerden geçirilmek üzere gözaltına alındı.    
                                                               
Elazığ Mustafa Paşa mahallesinde ikamet eden Hasan Sarıağaç`a operasyon düzenlendi. Polislerin baskını esnasında çatışma çıktı. Olayda, yıllardır hicrette olan Hizbullah mensubu, Hasan Sarıağaç rabbine rücu etti. Çatışma esnasında Hasan`ın eşi ve çocukları da yanında bulunuyordu.

Irak`ta Türk Askerinin Başına Çuval Geçirildi (6 Temmuz 2003)

ABD ve aveneleri Irak`ı işgal edince birçok ülke bu işgalden nemalanmak için burada karargâh kurdu. Türkiye de Irak`ta yerleşik Türkmenleri idare etmek ve durumdan vazife çıkarmak için Süleymaniye`deki Türk Konsolosluğu`nda adeta askeri bir karargâh kurmuştu. Büyük şeytan ABD bunu görmüyor değildi, hatta bu durumu onaylıyordu.

ABD, Türkiye`den Adana İncirlik Hava Üssü`nün savaş uçaklarına açılmasını istedi. TBMM tarafından bu teklif reddedilince ABD kaşlarını çattı ve bu redde sevinmediğini ilan etti. ABD askerleri Süleymaniye`de kurulmuş olan Türk devleti karargâhına operasyon düzenlediler. Aralarında biri binbaşı olmak üzere 11 askerin başına çuval geçirerek esir aldılar. Olay kasıtlı olarak Cuma günü gerçekleştirildi ve Pazartesiye kadar hiçbir işlem yapılamadı.

PKK Katliamları Durmak Bilmedi (10 Temmuz 1987)

Şırnak`ın İdil ilçesine baskın düzenleyen PKK çeteleri Peçenek köyüne girdiler. Köyden 17 kişi kurşuna dizilerek katledildi.
                                                
Öte yandan 14 Temmuz 1991`de Maraş`ın Pazarcık ve Çağlayancerit ilçelerinde köylerini basan eli silahlı çeteler öldürdükleri dokuz kişinin cesetlerini yaktıktan sonra, geldikleri yere, geri döndüler.

Hizbullah ve Terör Şebekesi İsrail Savaşı (12 Temmuz 2006)

Terör şebekesi, sessizliğin hâkim olduğu bir anda Gazze`ye saldırdı ve aynı aileden sekiz kişiyi şehit etmekle beraber etrafa tehditler savurmaktan geri kalmıyordu. Bu tehditlerin başında Lübnan Hizbullah`ı yer alıyordu. Hizbullah, kudurmuş olan terör şebekesinden erken davrandı ve 12 Temmuz 2006 da terör yuvasına operasyon düzenledi. Hizbullah bu operasyonda, iki İsrail askerini esir, sekizini öldürerek etkisiz hale getirince savaş patlak verdi. Bir anda bölgeyi şiddetli bir savaş ateşi sardı. Savaş uzadıkça terör yuvası yenilgiyi tadıyordu. Bunun üzerine terör yuvası ateşkesi kabul etti. Yaptığı saldırılara son verdi. Bu savaş otuz üç gün devam etti. Bu savaşta terör şebekesinin 160 askeri etkisiz hale getirildi.4119 sivil ve 450 askeri yaralandı.330 bin Yahudi işgal topraklarından çıkmak zorunda kaldı. Bir uçak ve dört helikopter düşürüldü. Savaştaki yenilgiyi kabul eden terörün askeri elebaşısı istifa etmek zorunda kaldı.

Daha sonra esir olan askerlerin cesetleri, İsrail zindanlarında olan esir Müslümanlarla takas edilerek İsrail`e iade edildi.

Suruç`ta intihar Saldırısı (20 Temmuz 2015)

PKK ile beraber Türkiye’deki Marksist Leninist örgütler, ışid bahanesi ile bütün İslami kesimlere saldırıyordu. Bu savaş Kobani bahanesi merkezli yapılıyordu. Kobani inşası gerekçesi ile Urfa`nın Suruç ilçesine gelen sosyalist gençlik dernekleri federasyonu üyelerine karşı ışid bir intihar saldırısı geçekleştirdi. Saldırıda bu federasyona üye 35 kişi hayatını kaybetti.

Türban Ve Sakal Sanığı Amirlere Beraat (21 Temmuz 2005)

Kendilerini devletin asıl sahibi sanan vesayetçi unsurlar Müslüman halka hayat hakkı tanımıyordu. Bu kapsamda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan türbanlı ve sakallı bazı memurlara göz yumulduğu gerekçesi ile amirler hakkında yasal işlem başlatıldı. Sonraki dönemlerde kanun değiştirildiği için bu amirler beraat etti.

Nusaybin`de Şehadet Kanı (22 Temmuz 1992)

Nusaybin`in Kertwén (Duruca) Köyü`nde İslami bir bilince sahip bir ailenin çocuğu olarak doğdu Şehit Abdurrahman Akbalık, çok tuhaftır ki onunla beraber şehadet yolculuğuna çıkan Abdülkerim Aslan da gözlerini dünyaya İslami şuur ve hassasiyeti olan bir ailede açmıştı. Ama onları şehadetin adayları yapan özellik, doğuştan gelen lütuftan ziyade, İslami davetin azimli hizmetkârları olmalarıydı. Henüz küçük yaşlarda İslami terbiye ve talim almış ve İslami eserleri sürekli bir şekilde okuyorlardı. Küçük yaşlarında büyükler gibi yaşadılar. 1992 Temmuz`unda Abdurrahman, arkadaşı Abdülkerim`le pamuk tarlasındayken mürtetlerin silahlı saldırısına uğradılar. Çapraz ateşte kalan dört arkadaştan Abdurrahman ve Abdülkerim şehadetle şereflenerek Rablerine rücu ettiler.

Adeviye’de Katliam (27 Temmuz 2013)

Seçim ile başa gelen Mursi iktidarını askeri darbeye karşı korumaya çalışan halk Adeviye meydanında bir araya geldi. Batılı müsteşriklerin desteğini arkasına alan askeri cunta dünyanın gözü önünde kameralara karşı canlı yayında halka ateş açtı. Birkaç saat içerisinde yüzlerce kişi hayatını kaybetti. Beş bine yakın kişi yaralandı. Göstericiler canlı canlı ateşe verildi. Daha sonraki yıllarda, halkın vekilleri ve halkın seçtikleri idam cezasına çarptırıldılar.

Hüseyin Demirel’in Şehadeti (30 Temmuz 1992)

Mürtet örgütün her taraftan Müslümanlara saldırı başlatması Kürdistan’a yeni bir süreci getirdi. Nusaybin’in Xaniké Köyü’nden 1972 doğumlu Hüseyin, İslami davet için seferber olanlardandı. Çok defa korkunun esirleri tarafından uyarıldı, tehdit edildi. Hüseyin, mücadelesini daha bir yoğunlaştırarak köyden Nusaybin’e gelir. Mürtet örgüt, Hüseyin’in peşini bırakmadı ve önünde hain bir pusu kurdu. 30 Temmuz 1992’de henüz yirmi yaşında ve yarınlara dair büyük umutları olan Hüseyin, mürtet örgütün silahlı saldırısına uğradı. Aldığı kurşun yaraları sonucu, ümmetin halini Rabbine arz ederek şehadete yükseldi.

Müslümanlar Mercek Altında (31 Temmuz 2009)

12 Eylül darbesinden sonra asker merkezli baskıcı yönetimlerin keyfi uygulamaları neticesi birçok Müslüman ülkesinden göç etmek zorunda kaldı. Memleketin diz boyu sorunları dururken güvenlik güçleri Müslümanlar üzerinde düzmece raporlar düzenliyordu. Düzenlenen raporlara göre Almanya da irticai faaliyetler çoğalmışmış. Türkiye de ki bağlantılarına operasyon düzenlemek gerekiyormuş. Alt alta dizdikleri bazı İslami derneklerin kontrol altında tutulması gerekiyormuş.

Mehmed Şakir Direkçi / İnzar Dergisi – Temmuz 2016 (142. Sayı)
 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

İlgili Yazılar